سرطان مثانهسرطان مثانه از سرطان های شایع سیستم ادراری بوده و درمردان نسبت به زنان بیشتر دیده می شود.
عوامل و مواردی هستند که احتمال سرطان مثانه را در افراد افزایش می دهند که مهمترین آن سیگار و سپس تماس با موادشیمیایی است مثل کسانیکه درکارخانه رنگ کار می کنند و یا مواد شیمیایی دیگر مثل قیر،البته مدت کارکردن در این کارخانه ها باید طولانی و چندین دهه باشد.
سرطان مثانه در مراحل اولیه هیچ علامت خاصی ندارد،و اولین علامت آن می تواند وجود خون درادرار باشد که در مراحل اولیه این خون کم بوده و باعث تغییر رنگ ادرارنشده و فقط در آزمایش ادرارمشخص می شود.سرطان مثانه بطورعمده در افراد مسن دیده می شود از این رو در افراد مسن که درآزمایش ادرار خون در ادرار دیده می شود،حتما باید توسط پزشک متخصص بررسی شوند.درمراحل پیشرفته تر و در صورت عدم تشخیص و درمان در مراحل اولیه بیمار می تواند علائمی مثل تکررادرار،سوزش ادرار،بی اختیاری و.... داشته باشد.
بهترین روش تشخیص سرطان مثانه سیستوسکپی بوده که با یک دستگاه مخصوص داخل مثانه بصورت مستقیم دیده می شود ودر صورت وجود تومر و سرطان درهمان لحظه نمونه برداری انجام شده تا تشخیص قطعی شود.
درصورت تایید وجود سرطان درمثانه با سیستوکپی و نمونه برداری باید با روشهایی مثل سی تی اسکن میزان نفوذ و گسترش سرطان را تعیین کنیم.
سرطان مثانه در اکثریت بیماران درمراحل ابتدایی کشف گردیده و تشخیص داده می شود و درمان مراحل اولیه جراحی بسته با دستگاه TUR است که عوام به آن تراشیدن مثانه می گویند و دربسیاری ازبیماران نیاز چندباره به TUR بوده ولی تومر در همین مرحله باقی مانده و گسترش نمی یابد، بطوریکه در 70% کل بیماران مبتلا به سرطان مثانه این بیماران زندگی و طول عمر عادی خودرا خواهند داشت.
در حدود 30% بیماران متاسفانه تومر گسترش یافته و نیاز به اعمال جراحی سنگین تری مثل برداشتن کامل مثانه پیدا می شود که البته در ایت دسته اخیر هم می توان نوع عمل جراحی را طوری انتخاب نمود که حتی المقدور کنترل ادرار توسط بیمار حفظ شده و مشکلات بیمارکمترباشد.
در مواقعیکه بیماردرمراحل بسیار پیشرفته مراجعه کنئ،شیمی درمانی و رادیوتراپی برای این بیماران تجویز می شود.

برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری و دریافت نوبت دهی

با شماره‌های 88762754 و 88762755 تماس حاصل فرمایید

آدرس :

  • تهران - خیابان شریعتی، خیابان بهشتی، چهار راه اندیشه، خیابان سهند، شماره 6
Top